Fra den 11. til 22. marts 2026 inviterer CPH:DOX, Humble Bio, Kulturhuset Fredensborg Gamle Bio og Nivaagaards Malerisamling dig indenfor til medrivende filmoplevelser. Vi viser nye, højaktuelle danske og internationale dokumentarfilm og forlænger oplevelsen med skarpe debatter og levende events til samtlige visninger. Vi præsenterer de mest rørende, aktuelle, meningsfulde og dragende fortællinger i samarbejde med lokale kulturaktører – alt sammen gennem et skræddersyet program til FREDENSBORG:DOX.
Støttet af Fredensborg Kommune.
14:00
A Fox Under a Pink Moon
Mehrdad Oskouei & Soraya / Iran, Tyrkiet & Grækenland / 2025 / 76 min
FREDENSBORG:DOX - Lokal dokumentarfilmfestival
Over fem år dokumenterer unge Soraya sine gentagne flugtforsøg fra Iran mod Europa med sin mobiltelefon. Et prisvindende, upoleret selvportræt.
Se hele filmudvalget herunder
A World Gone Mad – The War Diaries of Astrid Lindgren
Den svenske forfatters unge år under 2. verdenskrig, fortalt gennem hendes egne dagbøger i en smuk og forstandig film om livet, døden og kunsten i krigens skygge.
Our Land
Har alle ret til at færdes frit i naturen? Ikke i England, hvor excentriske rigmænd og naturelskere brydes om jorden i en folkelig film, der lige så sympatisk, som den er ærkebritisk.
Orban Wallace / Storbritannien / 2025 / International Premiere
Christiania
Christiania er et af verdens vildeste sociale eksperimenter. Efter 50 år med store drømme, stærk tobak og anarki får den farverige bydel en film, dens brogede historie fortjener. En ærlig, skæv og morsom film, der med en levende brug af fantastisk arkivmateriale trækker de historiske tråde op til i dag, og tegner et portræt af et mikrokosmos i forandring.
Karl Friis Forchhammer / Danmark / 2026 / Verdenspremiere
A Fox Under a Pink Moon
Over fem år dokumenterer unge Soraya sine gentagne flugtforsøg fra Iran mod Europa med sin mobiltelefon. Et prisvindende, upoleret selvportræt.
Mehrdad Oskouei & Soraya / Iran, Tyrkiet & Grækenland / 2025
Everyone Is Lying To You For Money
Har du købt kryptovaluta med håbet om at score kassen, bør du se filmstjernen Ben McKenzies underholdende og øjenåbnende debutfilm, som er for kryptovaluta, hvad ‘The Big Short’ var for finanskrisen.
Ben McKenzie / USA, El Salvador & Storbritannien / 2025 / Europæisk premiere
Stormbound
Visuelt storslået IMAX-film om verdens mest kraftfulde tornadoer og orkaner - skildret indefra af en fotograf, der selv lever på lånt tid. En sublim oplevelse med en uventet kærlighedshistorie i sit mørke hjerte.
Miko Lim / USA / 2025 / Verdenspremiere






