Fra den 13. til 24. marts 2024 inviterer CPH:DOX og en række lokale kulturinstitutioner over hele Danmark dig til at opleve en række fremragende nye danske og internationale dokumentarfilm samt deltage i debatter og events. Vi fokuserer på de mest aktuelle emner, og i samarbejde med lokale kulturaktører har vi sammensat et skræddersyet program til REBILD:DOX.
Støttet af Rebild Kommune.
14:00
+ Med introduktion ved Mogens Yde
Den erfaren bibliotekar fra kommunens biblioteker, grundlægger af Musikstationen og en sand kilde til musikalsk viden, Mogens Yde introducerer filmen og gør alle i salen klar til jazz og musikhistorisk film.
Den utrolige og hardboppede fortælling om dengang Skandinavien blev de sorte, amerikanske jazzstjerners kreative fristed fra racismen og lovens lange arm – fortalt af deres børn, der på godt og ondt stadig lever med deres fædres livsvalg.
Se hele filmudvalget her
Facing War
Jens Stoltenbergs sidste år som generalsekretær i NATO, filmet med enestående adgang til en af vor tids største politiske ledere midt i en brydningstid. Om storpolitik, om Rusland og Ukraine, og om den rolle, som alliancen skal spille i fremtiden.
Tommy Gulliksen / Norge & Belgien / 2025 / Verdenspremiere