Fra den 10. til 18. marts 2026 inviterer CPH:DOX og Glostrup Bio dig indenfor til medrivende filmoplevelser. Vi viser nye, højaktuelle danske og internationale dokumentarfilm og forlænger oplevelsen med skarpe debatter og levende events til samtlige visninger. Vi præsenterer de mest rørende, aktuelle, meningsfulde og dragende fortællinger i samarbejde med lokale kulturaktører – alt sammen gennem et skræddersyet program til GLOSTRUP:DOX.
Støttet af Glostrup Kommune.
19:00
Watching People Watching Birds
Michael Loeken & Ulrike Franke / Tyskland / 2026 / Verdenspremiere / 90 min
+ GLOSTRUP:DOX Filmvisning med oplæg af Vicky Knudsen
Efter filmen inviteres til et oplæg med biolog og naturformidler Vicky Knudsen, hvor hun giver indsigt i birding og fugleinteresse. Vicky Knudsen har bred erfaring som foredragsholder, har medvirket i flere TV-udsendelser om natur og har det ugentlige radioprogram 'Vildt Naturligt' på P1. Hun deler viden om fugle og naturen samt perspektiver på, hvorfor fascinationen for sjældne fugle og naturfænomener tiltrækker både børn og voksne.
Himlens fugle er en truet dyreart, men verdens fuglekiggere er på sagen i en herlig, charmerende film om hobby-ornitologer. Forfatteren Jonathan Franzen sætter ord på passionen for de frie fugle.
Se hele filmudvalget her
Merckx – Race of a Champion
Eddy Merckx er den største cykelrytter nogensinde. Belgieren har vundet rub og stub. Et stilfuldt portræt af en uovervindelig mester i medgang og modgang.
Christophe Hermans & Boris Tilquin / Belgien / 2025
MARIINKA
Unge ukrainere fra byen Mariinka står over for et årti med krig, der splitter deres familier og afsporer deres skæbner. Et episk og visionært mesterværk filmet over 10 år.
Pieter-Jan De Pue / Belgien / 2026 / Verdenspremiere
Watching People Watching Birds
Himlens fugle er en truet dyreart, men verdens fuglekiggere er på sagen i en herlig, charmerende film om hobby-ornitologer. Forfatteren Jonathan Franzen sætter ord på passionen for de frie fugle.
Michael Loeken & Ulrike Franke / Tyskland / 2026 / Verdenspremiere
A World Gone Mad – The War Diaries of Astrid Lindgren
Den svenske forfatters unge år under 2. verdenskrig, fortalt gennem hendes egne dagbøger i en smuk og forstandig film om livet, døden og kunsten i krigens skygge.




