Fra den 19. til 30. marts 2025 inviterer CPH:DOX og en række lokale kulturinstitutioner over hele Danmark dig til at opleve en række fremragende nye danske og internationale dokumentarfilm samt deltage i debatter og events. Vi fokuserer på de mest aktuelle emner, og i samarbejde med lokale kulturaktører har vi sammensat et skræddersyet program til FREDERICIA:DOX.
Støttet af Fredericia Kommune.
19:00
Fighter
Sunniva Sundby & Mari Bakke Riise / Norge / 2025 / International Premiere / 82 min
+ Forfatter Caspar Eric gæster Fredericia
Kom og oplev Caspar Eric, når han gæster Fredericia i forbindelse med filmen Fighter. Caspar Eric, der er kendt for sin ærlige og åbne tilgang til livet, vil dele sine tanker om filmen og sin egen rejse, der rummer både kampsportens fysiske udfordringer og de personlige kampe, som filmen skildrer.
Hårdtslående og håbefuld tragedie om en MMA-kæmpende nordmand, hvis liv er bundet op på evnen til at bevæge sig. Men da en tragisk ulykke sætter ham tilbage, må han genopfinde sig selv fra bunden.
Se hele filmudvalget herunder
Facing War
Jens Stoltenbergs sidste år som generalsekretær i NATO, filmet med enestående adgang til en af vor tids største politiske ledere midt i en brydningstid. Om storpolitik, om Rusland og Ukraine, og om den rolle, som alliancen skal spille i fremtiden.
Kærestebreve fra Thy
Frontmanden fra det succesfulde danske band Ganger skriver en plade baseret på sine forældres kærestebreve fra 80’erne, og omskriver imens sin livshistorie, i en charmerende og musikalsk fortælling fra Vestkysten.