Videnskab for fred: En samtale om CERN i Rundetaarn
Oplev den smukke film, 'The Peace particle' i Rundetaarn, med en efterfølgende samtale om CERN og hvordan videnskab, kan skabe fred.
I en tid, hvor fred og samarbejde på tværs af nationer kan være svær at få øje på, minder forskerne i CERN os om en ting: At samarbejdet stadig er muligt.
Kom med når CPH:DOX og Rundetaarn inviterer indenfor til en samtale om forskning og fred, og hvordan jagtens på universets mindste partikler minder os om vores egen menneskelighed. Mød forsker og medvirkende i filmen om CERN, ‘The Peace Particle’, Jeffrey Hangst (Aarhus Universitet), der er grundlægger for ALPHA samarbejdet ved CERN, i samtale med kunstneren Lea Porsager, der har været med i projektet Arts at CERN. Samtalen modereres af Anders Høeg Lammers, forskernes redaktør på Videnskab.dk.
Ved køb af billet får du adgang til hele Rundetaarn.
