Jura og retssager som værktøj i klima- og miljøkampen
Kan jura og retssager bruges som effektive redskaber i klima- og miljøkampen? Det undersøger vi en aften på Islands Brygge Kulturhus, hvor Lynetteholm og retten som kampplads er i fokus.
I samarbejde med Klimabevægelsen præsenterer vi filmen ‘Kampen om Lynetteholmen’. Aftenen indledes med en kort præsentation af Lynetteholm-projektet ved Lone Johnsen fra Tænk os om-initiativet, og efter filmen vil vi have en modereret paneldebat om, hvordan jura og retssager fungerer som værktøj i kampen mod klimaforandring.
I panelet deltager Eskil Nielsen, advokat på Lynetteholm-projektet, Helena Reumert Gjerding fra Naturens Retshjælp og Ariel Storm, retssagskoordinator hos Klimabevægelsen. Debatten modereres af Stine Bardeleben Helles, forperson for Klimabevægelsen.
Sammen diskuterer panelet, hvordan retssystemet kan bruges til at beskytte klima og natur, hvilke muligheder der findes for at udfordre store projekter, og hvor juraens grænser går i den grønne kamp.
Samtalen er på dansk
