slider navigation
A Child of My Own
da / en
Billetter
Når du har købt billetter, vises de her
Dato
Antal
Event
Venue
    * UNG:DOX-billetter vises ikke her.
    Pas
    Når du har et pas, vises det her
    Aktiv
    Type
    Navn
      slider navigation

      Marts 11. – 22. 2026

      slider navigation
      Billetter
      Når du har købt billetter, vises de her
      Dato
      Antal
      Event
      Venue
        * UNG:DOX-billetter vises ikke her.
        Pas
        Når du har et pas, vises det her
        Aktiv
        Type
        Navn
          A Child of My Own

          A Child of My Own

          Maite Alberdi / Mexico / 2026 / 93 min

          En ung, mexicansk kvinde faker sin egen graviditet, men bliver snart et gidsel af sine historier. En utrolig historie, fortalt på en lige så usædvanlig måde af Oscar-nominerede Maite Alberdi.

          Alejandra har et brændende ønske om at blive mor. Men selvom hun er lykkeligt gift, lykkes det ikke det unge par at blive gravide. Presset fra omgivelserne og forventningerne fra en skeptisk svigermor gør ikke tingene bedre. Så da en uventet mulighed pludselig viser sig for at adoptere en anden kvindes endnu ufødte barn i hemmelighed, tager Alejandra på et øjeblik en beslutning, der vil ændre hendes liv: Hun foregiver selv at være gravid. 

          Men hvordan skal hun holde illusionen oppe over for lægerne, sin mand og resten af verden i ni måneder? Og vil den anden kvinde holde sin del af aftalen, når tiden endelig kommer? Den Oscar-nominerede filmskaber Maite Alberdi (‘The Eternal Memory’, CPH:DOX 2024) fortæller Alejandras utrolige og dybt gribende historie på en måde, der er lige så usædvanlig og fuld af twists som historien selv. Hvordan det går til – og hvordan det ender – er man nødt til selv at opleve.