Right Here, Right Now
Menneskerettigheder, borgerrettigheder og internationale rettigheder. Årets tema retter fokus mod en verden, hvor spillereglerne for, hvordan vi behandler hinanden og verden omkring på ny er til forhandling.
En kontemporær festival som CPH:DOX kæmper både med og mod virkeligheden, når vi vælger et tema. For nogle gange kommer verden os i forkøbet og stjæler opmærksomheden med internationale konflikter og store dagsordener, vi hverken kan eller vil ignorere.
I år krydser virkeligheden og festivalens kuratering hinanden i næsten uhyggelig grad. Mens det internationale retssamfund er sat under akut pres af en genopstået begejstring for imperialisme, er tilliden mellem borgere, myndigheder og medier hårdt prøvet af lækkede dokumenter og tvivlsomme afsløringer af alt fra hvidt guld i Grønland til sorte svaner i retssystemet.
Sidste år stiftede vi prisen Human:Rights Award med særligt fokus på menneskerettigheder. I år udvider vi perspektivet og retter også blikket mod de borgerrettigheder og internationale rettigheder – endda også dyrs rettigheder – der udfordres i verden omkring os, lige her, lige nu.
‘Right Here, Right Now’-programmet indeholder Human:Rights Award-nominerede film, en udstilling på Kunsthal Charlottenborg, temascenen Society:Cinema i Pressen, Politikens Hus og et stort debat- og eventprogram.
Programmet præsenteres i samarbejde med Institut for Menneskerettigheder og Human Rights Watch og er støttet af Dreyers Fond og Frececo Fonden.
Award og udstilling
HUMAN:RIGHTS AWARD
Filmpris til modige filmskabere, der kæmper for menneskerettighederne.
Besøg vores festivalcentrum i Kunsthal Charlottenborg
Kunsthal Charlottenborg udgør igen i år festivalens hjerte og centrum. Her kan du hver dag lægge vejen forbi biografer, vores VR-udstilling INTER:ACTIVE samt Banu Cennetoğlu-udstillingen 'Being Safe is Scary'.
Events i 'Right Here, Right Now' programmet
Mød Ai Weiwei: En samtale om kunsten og menneskerettighederne
Mød en af verdens mest indflydelsesrige samtidskunstnere og aktivister, kinesiske Ai Weiwei.
‘Rule of Stone’ + Talk: Eyal Weizman – arkitekturens magt
Mød arkitekten Eyal Weizman i en samtale med Lotte Folke Kaarsholm om arkitekturens æstetiske, ideologiske og politisk-strategiske rolle i konflikten mellem Israel og Palæstina.
‘The Dialogue Police’: Ytringsfriheden i fokus.
Vi markerer årets tema 'Right Here Right Now' på Kunsthal Charlottenborg med debat om ytringsfrihed og menneskerettigheder.
Væk er ingen steder – film, performance og talk
I det musikalske filmværk undersøges generationelle traumers medfødte indre dissonans, i en dokumentarisk og performativ behandling af flugtens bevægelse, langstrakthed og splittelse.
Mød tidligere kongresmedlem Adam Kinzinger online
Mød Adam Kinzinger i Pressen, når vi åbner vores SOCIETY:CINEMA til en online samtale mellem ham og instruktør Steve Pink om filmen og den tumultariske tid der fulgte stormen på Kongressen i 2021
‘Antidote’ + Samtale med Christo Grozev
Den anerkendte Bellingcat-journalist Christo Grozev kaster lys over filmens temaer og det kritiske arbejde med at afdække sandheden i en tid med misinformation og krigspropaganda. Præsenteret i samarbejde med Dagbladet Information.
Mød aktivist Inna Schevchenko (FEMEN) i samtale efter filmen
Den ikoniske leder af det feministiske kollektiv FEMEN, ukrainske Inna Schevchencko gæster verdenspremieren på ‘Girls and Gods’ til en samtale om (mis)forholdet mellem feminisme og religion.
Debat: Er det tid til en omsorgsrevolution?
Efter visningen af 'The Tender Revolution', kan du møde digter Caspar Eric ('Nye balancer') og Emil Søbjerg Falster, ph.d., post.doc. ved Bevica Fonden og Aalborg Universitet, i samtale om omsorg og kampen for en verden, hvor omsorg både forpligter, prioriteres og værdsættes.
Mathilde Walter Clark introducerer ‘Animality’
Ved denne visning af Ai Weiweis nye dokumentarfilm 'Animality' introduceres filmen af en samtale mellem forfatter Mathilde Walter Clark og journalist og forfatter Mikkel Frey Damgaard.
Talk: Europapremiere og instruktørtalk m. Mstyslav Chernov
Efter filmen inviterer vi til til Q&A med den Oscar-vindende instruktør Mstyslav Chernov ('20 Days in Mariupol'), modereret af Jakob Sheikh (Institut for Menneskerettigheder).
‘Mr. Nobody Against Putin’ med paneldebat
Efter visningen inviterer vi til en panelsamtale om de aktuelle forhold i Rusland samt oppositionens kamp og de omkostninger, der fører med aktivisme i Rusland.
‘The End of The Internet’: Hvor går vi hen efter Meta?
Efter filmvisningen dykker vi sammen med paneldeltagere Nicole Jonassen (Softer) forsker Katrine K. Pedersen og kommunikationsdirektør, Le Gammeltoft (Netcompany) ned i fremtidens interne
Panelsamtale om forskernes egen klimaangst med efterfølgende klimaterapi
Efter filmen deler klimaforskere deres erfaringer med klimaangst og tanker om fremtiden. Derefter leder forsker Richard Beck en klimaterapiøvelse for publikum.
Lighederne mellem ‘The Gardener, the Buddhist & the Spy’ og ‘Den Sorte Svane’
Efter visningen af 'The Gardener, the Buddhist & the Spy' inviterer vi filmens instruktør på scenen til en samtale med journalist, Peter Vesterlund, der er en del af holdet bag TV 2's kæmpesucces 'Den Sorte Svane'.
The Helsinki Effect – Verdenspremiere
Oplev verdenspremieren på 'The Helsinki Effect. I sommeren 1975 mødtes verdensledere fra Øst og Vest i Helsinki for at diskutere sikkerhed og samarbejde under Den Kolde Krig. Et politisk skakspil med verdensfreden på spil, og en historisk begivenhed, der stadig giver genlyd i dag.
‘Facing War’: Diplomati og udenrigspolitik i en kritisk tid
Mød blandt andre tidligere stabschef i NATO og medvirkende i filmen, Stian Jenssen og filmens instruktør, Tommy Gulliksen i en samtale om diplomati, magtbalancer og de udfordringer, der præger den globale dagsorden.