Søg

QUEERING THE INDUSTRY W. DOC SOCIETY'S QUEER NOW LAB

120 min

Deltag i Doc Society’s Queer Now Lab for at høre fra anførere inden for genderqueer-filmområdet om deres tanker om LGBTQ+ historiefortælling: Hvor vi har været, hvor vi er på vej hen, og hvor vi skal være? Hvad ønsker filmskabere fra området? Hvilke slags historier er nyttige for bevægelsen for queer-rettigheder? Vi vil gå i dybden og føre en åbenhjertig samtale.

QUEERING AF INDUSTRIEN MED DOC SOCIETY’S QUEER NOW LAB
Mandag den 20. marts
Kunsthal Charlottenborg – Mezzaninen
10:00-12.00
 
Modereret af Tabitha Jackson. 
 
 
QUEERING THE INDUSTRY er en del af Doc Society’s Queer Now-projekt, et 3-dages lab for at fremme queer filmskabere, pleje deres historier og opbygge et momentum i fællesskabet for at støtte kampagner og skabe samfundsmæssige forandringer. Queer Now samler stemmer inden for filmproduktion, organisering af fællesskaber, fortalervirksomhed, forskning og meget mere fra hele verden for at revurdere dette øjeblik med fremskridt og tilbageslag og diskutere, hvordan vi kan skabe narrative skift for at kæmpe for kønskønnede queeres rettigheder for at komme videre sammen. Arrangeret af Doc Society, en non-profit organisation, der blev grundlagt i 2005, og som har til formål at gøre det muligt at lave gode dokumentarfilm og forbinde dem med et globalt publikum. 
 
Åben for alle! (Begrænset adgang til max. 30 personer)
 
Biografi, Tabitha Jackson:
 
Tabitha Jackson er en uafhængig filminstruktør og kunstforkæmper. Hun er den første kvinde, der er blevet udnævnt til direktør for Sundance Film Festival. 
 
Med sin tidligere erfaring som Emmy-vindende instruktør-producer, administrerende producent, kommisionerende redaktør og forfatter af skønlitteratur har hun vist en urokkelig tro på kunsten som et offentligt gode og på den uafhængige skønlitterære films vitale rolle.