Fra den 19. til 30. marts 2025 inviterer CPH:DOX og en række lokale kulturinstitutioner over hele Danmark dig til at opleve en række fremragende nye danske og internationale dokumentarfilm samt deltage i debatter og events. Vi fokuserer på de mest aktuelle emner, og i samarbejde med lokale kulturaktører har vi sammensat et skræddersyet program til HADERSLEV:DOX.
Støttet af Haderselv Kommune.
18:00
+ Karen Mukupa om dansk jazz-historie i Kosmorama
Hvordan blev Skandinavien et fristed for nogle af verdens største jazzstjerner? Hvilken arv efterlod de i dansk musik? Og hvordan har jazzen formet vores kultur i dag? Inden visningen af dokumentaren Legacy i Kosmorama inviterer vi til en særlig samtale med Karen Mukupa, der vil dykke ned i den danske jazzhistorie og arven efter de amerikanske jazzlegender, der fandt et nyt hjem i Norden.
Den utrolige og hardboppede fortælling om dengang Skandinavien blev de sorte, amerikanske jazzstjerners kreative fristed fra racismen og lovens lange arm – fortalt af deres børn, der på godt og ondt stadig lever med deres fædres livsvalg.
Se hele filmudvalget herunder
Facing War
Jens Stoltenbergs sidste år som generalsekretær i NATO, filmet med enestående adgang til en af vor tids største politiske ledere midt i en brydningstid. Om storpolitik, om Rusland og Ukraine, og om den rolle, som alliancen skal spille i fremtiden.
Tommy Gulliksen / Norge & Belgien / 2025 / Verdenspremiere